Wartości rodzinne łączą kandydatów z różnych komitetów wyborczych. Mają być „zimni albo gorący”
28.10.2014

W stolicy odbyła się już jedenasta gala regionalna kampanii „Rodzina ma głos!”. Podczas uroczystości wręczono Certyfikaty Kandydatów Przyjaznych Rodzinie osobom startującym w listopadowych wyborach samorządowych. Na terenie województwa mazowieckiego wyróżnienie otrzymało ponad 140 kandydatów. Przed spotkaniem miał miejsce happening na tzw. „Patelni” przed metrem Centrum. Kandydaci z różnych komitetów wyborczych rozdawali ulotki akcji, zachęcające do udziału w  wyborach i oddania świadomego głosu na kandydatów prorodzinnych. 

Happening ponad podziałami

Przed mazowiecką galą Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zaprosiło kandydatów z różnych opcji politycznych do udziału w happeningu w ramach kampanii społecznej „Rodzina ma głos!”. Wzięli w nim udział kandydaci z pięciu komitetów wyborczych, którzy rozdawali ulotki i zachęcali przechodniów do wzięcia udziału w listopadowych wyborach i oddania świadomego głosu na prorodzinnych polityków: Mariusz Dzierżawski kandydat na prezydenta Warszawy (KW Warszawa dla Rodziny) oraz kandydaci na radnych: Damian Pietrzyk (KW PiS), Katarzyna Staśkiewicz (KW Warszawska Wspólnota Samorządowa), Andrzej Sałasiński (KW Inicjatywa Mieszkańców Białołęki), Piotr Oracz (KW PiS), Anna Buchmiet (KW PO), Julita Łozińska (KW PiS), Krzysztof Piotr Skolimowski (KW PO).

Gala mazowiecka kampanii „Rodzina ma głos!”

Na gali poznaliśmy pozostałych  kandydatów z Certyfikatem Kandydata Przyjaznego Rodzinie. Łączy ich troska o polską rodzinę i praca dla jej dobra. W Warszawie Certyfikaty odebrali między innymi:

  • Dariusz Stefaniuk – kandydat na prezydenta Białej Podlaskiej (KW PiS), 
  • Piotr Michał Uściński – starosta wołomiński, ubiegający się o mandat w sejmiku wojewódzkim (KW PiS),
  • Grzegorz Piotr Dudzik – burmistrz Zielonki ubiegający się o reelekcję (KW Mazowiecka Wspólnota Samorządowa),
  • Bogusław Karakula – burmistrz Sokołowa Podlaskiego ubiegający się o reelekcję (KWW Bogusława Karakuli),
  • Krzysztof Kawęcki – kandydat Prawicy Rzeczpospolitej do sejmiku wojewódzkiego (KW PiS),
  • Stefan Dunin – kandydat na burmistrza Góry Kalwarii (KWW Przyjazny Samorząd),
  • Paweł Białecki – wicestarosta warszawski zachodni, który kandyduje na urząd burmistrza Błonia (KW Forum Samorządowe Gmin).

Podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Novotel przypomniano założenia i cele kampanii. Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny podkreślił, jak ważną rolę odgrywa samorząd w dziedzinie polityki prorodzinnej: - Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że obszar samorządu jest bardzo istotny z punktu widzenia rodzin. Wszystkie kwestie, które dotyczą edukacji, bezpieczeństwa, zdrowia, kultury, pomocy społecznej, ale też te elementy, które wpływają na dobrobyt rodzin w dużej mierze zależy od tego co dzieje się w samorządach. 

W uroczystości nadania Certyfikatów Kandydatów Przyjaznych Rodzinie wziął udział również gość specjalny, podróżnik Wojciech Cejrowski. W swoim przemówieniu skierowanym do certyfikowanych kandydatów podkreślił, iż politycy powinni być odpowiedzialni za swoje decyzje: - Zalecam wszystkim politykom, żeby nie byli niewolnikami własnych wizerunków. Dobrze jest w ogóle mieć jakiś wizerunek, to też zalecam politykom. Gdybyśmy mieli Pismo Święte, przeczytałbym Państwu kawałek z Apokalipsy Św. Jana. Będę musiał zacytować z głowy. Apokalipsa jest ostatnią księgą, czyli potem już nic nie mówi. Na piśmie ostatni przekaz, na zamknięcie, taka piącha. I tam jest taki fragment, kiedy Pan Bóg mówi do każdego „Wiem, jaki jesteś. Nie jesteś ani zimny, ani gorący, tylko letni. Obyś był zimny, albo gorący, bo jak nie będziesz ani zimny, ani gorący – powtórzone po raz trzeci, czyli ważne – wypluje Cię z moich ust”. (...) Polityk ma być zimny albo gorący! (…) W każdej sprawie musisz mieć zdanie. A jak nie masz zdania, to się nią nie zajmuj. Wyrób sobie zdanie w danej sprawie, w której nie masz zdania. Zaognij się! 

Starosta wołomiński, Piotr Michał Uściński, przedstawił jak można działać dla dobra rodziny: Od 16 lat działam w samorządzie i wiem jak potrzebni są w samorządzie ludzie, którzy są właśnie przyjaciółmi życia i rodziny. (...)Polityka prorodzinna, nadzór nad szpitalami, nad szkołami, nad przedszkolami, to wszystko są zadania radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i w każdej z tych dziedzin można zrobić coś dla rodziny. Samorząd może współpracować z organizacjami pozarządowymi, może wspierać te organizację w różny sposób, (...) naprawdę wiele prorodzinnych działań na terenie powiatu wykonują organizację prorodzinne, pozarządowe. Jeśli w sejmiku będą przyjaciele życia i rodziny(...) z różnych ugrupowań, (...) nawet, jeżeli gdzieś, któraś z naszych partii, stowarzyszeń będzie w opozycji, to my możemy ponad tymi podziałami politycznymi zbudować koalicję, która przeforsuje coś prorodzinnego. (...) Życzę Państwu żebyście te wybory wygrali, żebyście byli samorządowcami, żebyście mogli współpracować z organizacjami pozarządowymi i żebyśmy mogli zmieniać świat, bo możemy go zmienić, jeśli będziemy tego chcieli, jeśli będziemy potrafili działać i jeżeli będziemy chcieli działać. (...) Na nas – przyjaciołach życia i rodziny ciąży odpowiedzialność, my musimy się angażować, zarówno w życie społeczne, te polityczne, czyli angażować się w wybory samorządowe, również w każde inne. Musimy też działać w organizacjach pozarządowych, musimy współpracować i naprawdę zmienimy ten świat na lepsze i wesprzemy życie i wesprzemy rodzinę.

Mariusz Dzierżawski, kandydat na prezydenta Warszawy, mówił o tym co dla niego znaczy Certyfikat: To zaproszenie, które traktuję jako wyróżnienie i uhonorowanie, przyjąłem przede wszystkim, dlatego, że to jest znakomity pomysł. Jak słyszeliśmy dla 80 % Polaków rodzina to sprawa najważniejsza (...). Widzimy to (...) w sondażach i rzadko przekłada się to na wypowiedzi i działania polityków. Trzeba to zmienić. Ten pomysł z kampanią „Rodzina ma głos!” jest znakomitą realizacją tego postulatu. Chodzi o to, żeby rodzina rzeczywiście miała głos. (...) Ten certyfikat, jak powiedziałem, to jest wyróżnienie. Bardzo mi jest miło, myślę, że jak wszystkim Państwu, którzy ten certyfikat odebrali, ale to jest jednocześnie zobowiązanie, że będziemy walczyć o rodzinę. Będziemy walczyć o zasady w życiu publicznym. Będziemy zimni, albo gorący. 

 

 

 

powrót do aktualności